Щоб досягти успіху в бізнесі, необхідно вибрати бізнес-модель, яка відповідатиме вашим цілям і планам. Продаж парфумів онлайн, надання послуг ремонту техніки компаніям, а також організація перевезень — все це приклади бізнесу з різними моделями та стратегіями. Сьогодні розповідаємо, як правильно вибрати бізнес-модель для стартапу.
Види бізнес-моделей
Моделі ведення бізнесу класифікуються за різними ознаками. Почнемо з огляду стратегій відповідно до кінцевих споживачів продукту:
- B2C. Business to Customer. Товари чи послуги надаються фізичним особам. Це, наприклад, роздрібний продаж одягу, автомийка, стоматологія тощо;
- B2B. Business to Business. Товари чи послуги надаються юридичним особам, наприклад ФОПам, ТОВ та іншим організаційно-правовим формам бізнесу. Серед прикладів — логістичні послуги компаніям, надання послуг ІТ-розробки юридичним особам, а також співпраця маркетингових агенцій з іншими підприємцями;
- B2G. Business to Government. Товари чи послуги надаються державним і місцевим органам влади. Наприклад, ІТ-компанія може створювати застосунок за держзамовленням, а швейна фабрика — відшивати одяг для спецслужб.
Існує й класифікація за способом реалізації продукції, де розрізняють виробників, дистриб’юторів, роздрібних і гуртових продавців, дропшиперів, e-commerce продавців (продаж в інтернеті), агрегаторів (продають різні товари під одним брендом), підписки (продаж товарів/послуг з регулярною оплатою, наприклад підписка на Apple Music) та франшизи.
Інструкція з вибору бізнес-моделі
Як серед представлених вище моделей обрати одну? Для цього підготували покрокову інструкцію:
Крок 1. Аналіз аудиторії. Спочатку потрібно проаналізувати, хто саме буде зацікавлений у ваших товарах чи послугах. Врахуйте й територіальний аспект: проведіть аналіз жителів обраних регіонів, їхні потреби та інтереси.
Крок 2. Створення пропозиції. Коли ЦА визначена, далі варто подумати, що саме цій ЦА можна запропонувати. Оцініть ринок і наявну продукцію, а після зіставте з бажаннями та болями аудиторії.
Крок 3. Визначення способу отримання прибутку. Вирішіть, як хочете отримувати прибуток: наприклад, якщо аудиторія прагне ходити в ресторан, яких ще немає в місті, відкрийте власний заклад і заробляйте, продаючи їжу, емоції та дозвілля людям.
Крок 4. Оцінка ризиків і викликів. Наступним кроком оцініть, які ризики притаманні цьому виду бізнесу. Щодо прикладу вище, то ресторану загрожують низька відвідуваність через неправильне розташування закладу, недостатній стартовий капітал для закупівлі витратних матеріалів, погана організація процесів всередині ресторану та відсутність оригінальних ідей. Пропрацюйте якомога більше сценаріїв, щоб знати, як діяти в тих чи інших випадках.
Крок 5. Пошук партнерів. Якщо не плануєте працювати самостійно та за власний кошт, залучайте партнерів, наприклад банки для отримання кредиту, інвесторів для збільшення капіталу чи експертів для організації всіх процесів.
Крок 6. Тестування моделі. Перш ніж запустити бізнес, протестуйте «бета-версію»: наприклад, той самий ресторан можна відкрити у тестовому режимі не з купівлею місця, а з його орендою, та з обмеженим меню. Збирайте відгуки, аналізуйте показники та корегуйте модель за потреби.