Основні причини сухості шкіри та лущення можуть включати низьку вологість повітря, часте миття рук з використанням агресивних миючих засобів або алергічні реакції на косметику. Особливості кожної шкіри можуть мати вплив на те, як вона реагує на ці фактори. Креми, такі як Бепантен, можуть стати надійним помічником у зволоженні та відновленні шкіри. Їх застосування допомагає зменшити вплив зовнішніх факторів, покращуючи еластичність і захист шкіри [1].
Про що варто знати?
Існує кілька основних типів шкіри: нормальна, суха, жирна та комбінована. За першою легко доглядати, вона сяюча, м’яка та еластична. Змішана шкіра частково суха, переважно за межами так званої Т-зони. З іншого боку, при жирній шкірі сальні залози надмірно активні і виробляють підвищену кількість шкірного сала, що робить поверхню шкіри блискучою, пори часто закупорюються і частіше з’являються плями. Надмірна жирність переважно, але не виключно, впливає на шкіру обличчя. Сухість шкіри, з іншого боку, може вражати будь-яку ділянку тіла [2].
Зазвичай не важко відрізнити суху шкіру від інших типів. Характерні ознаки включають:
- тьмяний тон;
- шорсткість на дотик;
- наявність сухих ділянок шкіри, що лущаться;
- відчуття стягнутості, переважно після миття обличчя і тіла;
- свербіж;
- іноді тріщини;
- гіперчутливість до зовнішніх подразників, схильність до подразнення та почервоніння [3].
Суха шкіра також стає схильною до передчасного утворення зморшок і зміни кольору. Вона втрачає природну щільність і швидше обвисає. Це пов’язано з тим, що тканини потребують води для нормального функціонування [2].
Фактори, які можуть висушити шкіру — найпоширеніші причини сухості шкіри
Природним захистом шкіри є гідроліпідна мантія, що складається з молекул води та ліпідів, які виділяються сальними та потовими залозами. Цей бар’єр забезпечує належне зволоження та живлення шкіри, а також захищає її від надмірного випаровування води з епідермісу та проникнення патогенних мікроорганізмів і забруднюючих речовин. Процес накопичення та утримання води в шкірі може бути порушений при недостатній кількості ліпідів у роговому шарі. У свою чергу, пошкодження тонкого гідроліпідного бар’єру може відбуватися під впливом:
- неправильного догляду;
- забруднення;
- УФ-випромінювання;
- несприятливих погодних умов (мороз, вітер, сухе повітря) [1].
Коли відбувається надмірна втрата води з тканин, це зазвичай помітно по грубому епідермісу — видно його роговий, тобто зовнішній шар. Варто зазначити, однак, що більшість молекул води знаходиться в дермі. Процес ороговіння також може бути порушений у разі дефіциту вітамінів і мінералів. Тому важливо зволожувати організм зсередини, забезпечуючи здорове харчування та щоденне вживання великої кількості води [3].
Література
1. Mayo Clinic. Dry Skin. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/dry-skin/symptoms-causes/syc-20353885
2. Lodén M. Role of topical emollients and moisturizers in the treatment of dry skin barrier disorders. Am J Clin Dermatol. 2003;4(11):771-88. doi: 10.2165/00128071-200304110-00005. PMID: 14572299.
3. Ebner F, Heller A, Rippke F, Tausch I. Topical use of dexpanthenol in skin disorders. Am J Clin Dermatol. 2002;3(6):427-33. doi: 10.2165/00128071-200203060-00005. PMID: 12113650.